|
Post by Panda on Sept 2, 2022 2:22:03 GMT 1
It's always fun to have a ridiculously early look at the potential ups and downs in each division, so here is how things would look if the season ended today.
ENGLAND
PREMIER LEAGUE Champions: Arsenal Champions League: Manchester City, Tottenham, Brighton Europa League: Manchester United, Liverpool Conference League: Leeds Relegated: Wolves, Aston Villa, Leicester
CHAMPIONSHIP Champions: Sheffield United Promoted: Norwich Playoffs: Burnley, Watford, Blackburn, Reading Relegated: Birmingham, Huddersfield, Coventry
LEAGUE ONE Champions: Portsmouth Promoted: Ipswich Playoffs: Sheffield Wednesday, Peterborough, Plymouth, Derby Relegated: Cheltenham, Forest Green, Morecambe, Burton
LEAGUE TWO Champions: Leyton Orient Promoted: Barrow, Doncaster Playoffs: Salford, Stevenage, Northampton, Crewe Relegated: Hartlepool, Rochdale
NATIONAL LEAGUE (Step 1) Champions: Chesterfield Playoffs: Wrexham, Barnet, Wealdstone, Notts County, Solihull Moors, Boreham Wood Relegated: Halifax, Gateshead, Scunthorpe, Aldershot
NATIONAL LEAGUE NORTH (2) Champions: King's Lynn Playoffs: Banbury, Fylde, Scarborough, Spennymoor, Kidderminster, Alfreton Relegated: Kettering, Farsley, Bradford Park Avenue, Boston
NATIONAL LEAGUE SOUTH (2) Champions: Ebbsfleet Playoffs: Havant & Waterlooville, Bath, Chelmsford, Oxford City, Worthing, Braintree Relegated: Chippenham, Hemel Hempstead, Cheshunt, Weymouth
ISTHMIAN LEAGUE PREMIER (3) Champions: Potters Bar Playoffs: Aveley, Folkestone, Horsham, Hornchurch Relegated: Herne Bay, Bowers & Pitsea, Wingate & Finchley, Billericay
NORTHERN PREMIER LEAGUE PREMIER (3) Champions: Stafford Playoffs: Ashton United, South Shields, Marske, Radcliffe Relegated: Liversedge, Belper Town, Nantwich, Whitby
SOUTHERN LEAGUE PREMIER CENTRAL (3) Champions: Nuneaton Playoffs: Coalville, St. Ives, Tamworth, Kings Langley Relegated: Ilkeston, Stourbridge, Hednesford, Rushden & Diamonds
SOUTHERN LEAGUE PREMIER SOUTH (3) Champions: Weston-super-Mare Playoffs: Truro, Chesham, Hanwell, Dorchester Relegated: Hartley Wintney, Harrow, Plymouth Parkway, Hendon
ISTHMIAN DIVISION ONE NORTH (4) Champions: Sudbury Playoffs: Felixstowe & Walton, Heybridge, New Salamis, Witham Relegation Playoffs: Gorleston, East Thurrock Relegated: Hullbridge, Maldon & Tiptree
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH CENTRAL (4) Champions: Northwood Playoffs: Binfield, Walton & Hersham, South Park, Chertsey Relegation Playoffs: Bedfont Sports, Thatcham Relegated: Guernsey, Merstham
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH EAST (4) Champions: Beckenham Playoffs: Whitehawk, Ramsgate, Chatham, Littlehampton Town Relegation Playoffs: Sheppey, Haywards Heath Relegated: Corinthian, Burgess Hill
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE EAST (4) Champions: Stockton Playoffs: Hebburn, Cleethorpes, Pontefract, Consett Relegation Playoffs: Sheffield, Tadcaster Relegated: Lincoln United, Grimsby Borough
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE MIDLANDS (4) Champions: Halesowen Playoffs: Loughborough Dynamo, Corby, Stamford, Spalding Relegation Playoffs: Cambridge City, Hinckley LR Relegated: Bedworth, Yaxley
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE WEST (4) Champions: Macclesfield Playoffs: Mossley, Skelmersdale, Clitheroe, Kidsgrove Relegation Playoffs: Workington, Colne Relegated: Widnes, City of Liverpool
SOUTHERN DIVISION ONE CENTRAL (4) Champions: Berkhamsted Playoffs: Didcot, Kidlington, Ware, Kempston Relegation Playoffs: Barton Rovers, Biggleswade Town Relegated: Cirencester, Hadley
SOUTHERN DIVISION ONE SOUTH (4) Champions: Sholing Playoffs: Hamworthy United, Exmouth, Frome, Tavistock Relegation Playoffs: Bristol Manor Farm, Slimbridge Relegated: Larkhall, Lymington
COMBINED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: London Lions Playoffs: Wembley
COMBINED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: Colliers Wood Playoffs: Raynes Park Vale
EASTERN COUNTIES PREMIER (5) Champions: Harleston Playoffs: Woodbridge Town
ESSEX SENIOR LEAGUE (5) Champions: Enfield Playoffs: Redbridge
HELLENIC PREMIER (5) Champions: Cribbs Playoffs: Westfields
MIDLAND PREMIER (5) Champions: Walsall Wood Playoffs: Wulfrunians
NORTH WEST COUNTIES PREMIER (5) Champions: Vauxhall Motors Playoffs: AFC Liverpool
NORTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: North Ferriby Playoffs: Winterton
NORTHERN LEAGUE DIVISION ONE (5) Champions: Newton Aycliffe Playoffs: Bishop Auckland
SOUTHERN COMBINATION PREMIER (5) Champions: Peacehaven & Telscombe Playoffs: Horsham YMCA
SOUTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: Stansfeld Playoffs: Rusthall
SPARTAN SOUTH MIDLANDS PREMIER (5) Champions: Shefford Town & Campton Playoffs: Leighton
UNITED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: Sleaford Playoffs: Heanor
UNITED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: March Playoffs: Newport Pagnell
WESSEX PREMIER (5) Champions: Bemerton Heath Playoffs: Portchester
WESTERN PREMIER (5) Champions: Bridgwater Playoffs: Saltash United
SCOTLAND
PREMIERSHIP Champions: Celtic Champions League: Rangers Europa League: Hearts Conference League: Aberdeen, Motherwell Relegation Playoff: Ross County Relegated: Dundee United
CHAMPIONSHIP Champions: Ayr Playoffs: Partick, Queen's Park, Greenock Morton Relegation Playoff: Cove Relegated: Arbroath
LEAGUE ONE Champions: Airdrie Playoffs: Dunfermline, Falkirk, Edinburgh Relegation Playoff: Kelty Hearts Relegated: Peterhead
LEAGUE TWO Champions: Dumbarton Playoffs: Bonnyrigg Rose, East Fife, Stirling Relegation Playoff: Elgin
HIGHLAND LEAGUE Champions: Brechin
LOWLAND LEAGUE Champions: Rangers B Pyramid Playoff: East Kilbride
WALES
CYMRU PREMIER Champions: The New Saints Conference League: Cardiff Met University European Playoffs: Flint, Penybont, Haverfordwest, Caernarfon, Connah's Quay Relegated: Aberystwyth, Airbus UK
CYMRU NORTH Champions: Colwyn Bay
CYMRU SOUTH Champions: Briton Ferry Llansawel
NORTHERN IRELAND
PREMIERSHIP Champions: Glentoran Conference League: Coleraine European Playoffs: Crusaders, Cliftonville, Larne, Linfield, Carrick Relegation Playoff: Dungannon Relegated: Portadown
CHAMPIONSHIP Champions: Loughgall Playoffs: Annagh, Dundela, Ballyclare, Knockbreda Relegation Playoff: HW Welders Relegated: Dergview
PREMIER INTERMEDIATE LEAGUE Champions: Ballymacash Playoff: Dollingstown
|
|
|
Post by Shireblogger on Sept 2, 2022 8:10:44 GMT 1
It's always fun to have a ridiculously early look at the potential ups and downs in each division, so here is how things would look if the season ended today. ENGLANDPREMIER LEAGUERelegated: Wolves, Aston Villa, Leicester CHAMPIONSHIPRelegated: Birmingham, Coventry After the excitement and joy of the Commonwealth Games, you can rely on football to come along and put a real dampener on things, especially in the Midlands.
|
|
vastar iner
Member
I am the poster on your wall
Posts: 17,427
|
Post by vastar iner on Sept 13, 2022 14:40:03 GMT 1
On the other hand we would have been champions on the 5th August.
|
|
|
Post by Panda on Sept 30, 2022 2:01:28 GMT 1
End of September update:
ENGLAND
PREMIER LEAGUE Champions: Arsenal Champions League: Manchester City, Tottenham, Brighton Europa League: Manchester United, Fulham Conference League: Chelsea Relegated: West Ham, Nottingham Forest, Leicester
CHAMPIONSHIP Champions: Sheffield United Promoted: Norwich Playoffs: Reading, Burnley, Sunderland, QPR Relegated: Middlesbrough, Huddersfield, Coventry
LEAGUE ONE Champions: Plymouth Promoted: Ipswich Playoffs: Portsmouth, Sheffield Wednesday, Barnsley, Bolton Relegated: Bristol Rovers, Forest Green, Morecambe, Burton
LEAGUE TWO Champions: Leyton Orient Promoted: Northampton, Stevenage Playoffs: Barrow, Salford, Mansfield, Bradford Relegated: Rochdale, Hartlepool
NATIONAL LEAGUE (Step 1) Champions: Chesterfield Playoffs: Wrexham, Notts County, Boreham Wood, Bromley, Solihull Moors, Woking Relegated: Scunthorpe, Halifax, Altrincham, Torquay
NATIONAL LEAGUE NORTH (2) Champions: King's Lynn Playoffs: Banbury, Darlington, Fylde, Kidderminster, Scarborough, Leamington Relegated: Blyth, Farsley, Telford, Bradford Park Avenue
NATIONAL LEAGUE SOUTH (2) Champions: Ebbsfleet Playoffs: Havant & Waterlooville, Chelmsford, Worthing, Welling, Bath, Dartford Relegated: Farnborough, Hungerford, Cheshunt, Weymouth
ISTHMIAN LEAGUE PREMIER (3) Champions: Hornchurch Playoffs: Potters Bar, Bishop's Stortford, Aveley, Enfield Town Relegated: Brightlingsea, Wingate & Finchley, Corinthian-Casuals, Herne Bay
NORTHERN PREMIER LEAGUE PREMIER (3) Champions: Hyde Playoffs: Matlock, South Shields, Radcliffe, Stafford Relegated: Lancaster, Liversedge, Belper Town, Whitby
SOUTHERN LEAGUE PREMIER CENTRAL (3) Champions: Tamworth Playoffs: Nuneaton, Coalville, Leiston, Needham Market Relegated: Barwell, Stourbridge, Rushden & Diamonds, Hednesford
SOUTHERN LEAGUE PREMIER SOUTH (3) Champions: Weston-super-Mare Playoffs: Truro, Chesham, Hanwell, Swindon Supermarine Relegated: North Leigh, Hendon, Plymouth Parkway, Yate
ISTHMIAN DIVISION ONE NORTH (4) Champions: Lowestoft Playoffs: Felixstowe & Walton, Hashtag United, Witham, Sudbury Relegation Playoffs: Wroxham, Coggeshall Relegated: Gorleston, Maldon & Tiptree
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH CENTRAL (4) Champions: Northwood Playoffs: Binfield, Marlow, Walton & Hersham, Basingstoke Relegation Playoffs: Leatherhead, Chipstead Relegated: Thatcham, Merstham
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH EAST (4) Champions: Ramsgate Playoffs: Beckenham, Whitehawk, Ashford United, VCD Athletic Relegation Playoffs: Sevenoaks, Faversham Relegated: Burgess Hill, Corinthian
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE EAST (4) Champions: Hebburn Playoffs: Stockton, Cleethorpes, Consett, Brighouse Relegation Playoffs: Shildon, Grimsby Borough Relegated: Tadcaster, Lincoln United
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE MIDLANDS (4) Champions: Halesowen Playoffs: Loughborough Dynamo, Spalding, Corby, Boldmere St. Michaels Relegation Playoffs: Hinckley LR, St. Neots Relegated: Gresley, Yaxley
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE WEST (4) Champions: Macclesfield Playoffs: Leek, Workington, Mossley, Runcorn Linnets Relegation Playoffs: Witton, Ramsbottom Relegated: City of Liverpool, Widnes
SOUTHERN DIVISION ONE CENTRAL (4) Champions: Ware Playoffs: Kidlington, Kempston, Berkhamsted, Didcot Relegation Playoffs: Hadley, Highworth Relegated: Barton Rovers, Cirencester
SOUTHERN DIVISION ONE SOUTH (4) Champions: Sholing Playoffs: Exmouth, Hamworthy United, Melksham, Wimborne Relegation Playoffs: Bristol Manor Farm, Bideford Relegated: Larkhall, Lymington
COMBINED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: Ascot Playoffs: London Lions
COMBINED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: Colliers Wood Playoffs: Badshot Lea
EASTERN COUNTIES PREMIER (5) Champions: Harleston Playoffs: Woodbridge Town
ESSEX SENIOR LEAGUE (5) Champions: West Essex Playoffs: Redbridge
HELLENIC PREMIER (5) Champions: Cribbs Playoffs: Malvern
MIDLAND PREMIER (5) Champions: Walsall Wood Playoffs: Stourport
NORTH WEST COUNTIES PREMIER (5) Champions: Vauxhall Motors Playoffs: AFC Liverpool
NORTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: North Ferriby Playoffs: Barton Town
NORTHERN LEAGUE DIVISION ONE (5) Champions: Bishop Auckland Playoffs: Whitley Bay
SOUTHERN COMBINATION PREMIER (5) Champions: Newhaven Playoffs: Eastbourne United Association
SOUTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: Erith & Belvedere Playoffs: Deal
SPARTAN SOUTH MIDLANDS PREMIER (5) Champions: Crawley Green Playoffs: Shefford Town & Campton
UNITED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: Loughborough Students Playoffs: Heanor
UNITED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: Newport Pagnell Playoffs: Coventry Sphinx
WESSEX PREMIER (5) Champions: Bemerton Heath Playoffs: Portchester
WESTERN PREMIER (5) Champions: Bridgwater Playoffs: Saltash United
SCOTLAND
PREMIERSHIP Champions: Celtic Champions League: Rangers Europa League: Hearts Conference League: St. Mirren, Livingston Relegation Playoff: Kilmarnock Relegated: Dundee United
CHAMPIONSHIP Champions: Partick Playoffs: Ayr, Queen's Park, Inverness Relegation Playoff: Cove Relegated: Arbroath
LEAGUE ONE Champions: Dunfermline Playoffs: Airdrie, Alloa, Edinburgh Relegation Playoff: Kelty Hearts Relegated: Peterhead
LEAGUE TWO Champions: Dumbarton Playoffs: Stirling, Stenhousemuir, East Fife Relegation Playoff: Albion Rovers
HIGHLAND LEAGUE Champions: Brechin
LOWLAND LEAGUE Champions: East Kilbride
WALES
CYMRU PREMIER Champions: The New Saints Conference League: Penybont European Playoffs: Connah's Quay, Bala, Caernarfon, Cardiff Met, Haverfordwest Relegated: Pontypridd, Airbus UK
CYMRU NORTH Champions: Colwyn Bay
CYMRU SOUTH Champions: Cambrian & Clydach Vale
NORTHERN IRELAND
PREMIERSHIP Champions: Glentoran Conference League: Crusaders European Playoffs: Coleraine, Cliftonville, Larne, Carrick, Linfield Relegation Playoff: Dungannon Relegated: Portadown
CHAMPIONSHIP Champions: Loughgall Playoffs: Annagh, Warrenpoint, Dundela, Ballinamallard Relegation Playoff: HW Welders Relegated: Dergview
PREMIER INTERMEDIATE LEAGUE Champions: Ballymacash Playoff: Bangor
WOMEN'S
WOMEN'S SUPER LEAGUE Champions: Arsenal Champions League: Manchester United, Aston Villa Relegated: Reading
CHAMPIONSHIP Champions: Bristol City Relegated: Coventry United
NATIONAL LEAGUE NORTHERN PREMIER Champions: Wolves
NATIONAL LEAGUE SOUTHERN PREMIER Champions: Oxford
|
|
|
Post by Panda on Sept 30, 2022 2:18:20 GMT 1
Leagues around Europe: Albania: Partizani Armenia: Alashkert Austria: Salzburg Azerbaijan: Qarabag Belgium: Royal Antwerp Bosnia & Herzegovina: Siroki Brijeg Bulgaria: Ludogorets Croatia: Dinamo Zagreb Cyprus: Pafos Czech Republic: Viktoria Plzen Denmark: Randers France: Paris Saint-Germain Germany: Union Berlin Greece: Panathinaikos Hungary: Ferencvaros Israel: Maccabi Tel Aviv Italy: Napoli Malta: Birkirkara Moldova: Sheriff Tiraspol Montenegro: Sutjeska Netherlands: PSV Eindhoven North Macedonia: Struga Poland: Legia Warsaw Portugal: Benfica Romania: Farul Constanta Russia: Zenit St. Petersburg Serbia: Red Star Belgrade Slovakia: Slovan Bratislava Slovenia: Olimpija Ljubljana Spain: Real Madrid Switzerland: Young Boys Turkiye: Adana Demirspor Ukraine: Kolos
|
|
|
Post by Panda on Nov 3, 2022 2:25:32 GMT 1
ENGLAND
PREMIER LEAGUE Champions: Arsenal Champions League: Manchester City, Tottenham, Newcastle Europa League: Manchester United, Chelsea Conference League: Fulham Relegated: Leicester, Wolves, Nottingham Forest
CHAMPIONSHIP Champions: Burnley Promoted: Blackburn Playoffs: Sheffield United, QPR, Norwich, Watford Relegated: Wigan, West Brom, Huddersfield
LEAGUE ONE Champions: Plymouth Promoted: Ipswich Playoffs: Sheffield Wednesday, Peterborough, Portsmouth, Bolton Relegated: MK Dons, Morecambe, Forest Green, Burton
LEAGUE TWO Champions: Leyton Orient Promoted: Stevenage, Northampton Playoffs: Barrow, Swindon, Bradford, Carlisle Relegated: Hartlepool, Colchester
NATIONAL LEAGUE (Step 1) Champions: Notts County Playoffs: Wrexham, Chesterfield, Solihull Moors, Woking, Southend, Boreham Wood Relegated: Yeovil, Maidstone, Gateshead, Torquay
NATIONAL LEAGUE NORTH (2) Champions: King's Lynn Playoffs: Brackley, Gloucester, Darlington, Alfreton, Scarborough, Kidderminster Relegated: Farsley, Boston, Blyth, Telford
NATIONAL LEAGUE SOUTH (2) Champions: Ebbsfleet Playoffs: Dartford, Havant & Waterlooville, Chelmsford, Braintree, Worthing, Bath Relegated: Concord, Cheshunt, Hungerford, Weymouth
ISTHMIAN LEAGUE PREMIER (3) Champions: Potters Bar Playoffs: Bishop's Stortford, Hornchurch, Aveley, Enfield Town Relegated: Bowers & Pitsea, Herne Bay, Brightlingsea, Corinthian-Casuals
NORTHERN PREMIER LEAGUE PREMIER (3) Champions: FC United of Manchester Playoffs: Hyde, Matlock, Gainsborough, South Shields Relegated: Liversedge, Lancaster, Nantwich, Belper Town
SOUTHERN LEAGUE PREMIER CENTRAL (3) Champions: Tamworth Playoffs: Nuneaton, Leiston, Redditch, Coalville Relegated: Alvechurch, Kings Langley, Rushden & Diamonds, Hednesford
SOUTHERN LEAGUE PREMIER SOUTH (3) Champions: Truro Playoffs: Weston-super-Mare, Chesham, Poole, Met Police Relegated: Hartley Wintney, Hendon, Yate, North Leigh
ISTHMIAN DIVISION ONE NORTH (4) Champions: Lowestoft Playoffs: Felixstowe & Walton, Sudbury, Grays, Brentwood Relegation Playoffs: Wroxham, Gorleston Relegated: Coggeshall, Maldon & Tiptree
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH CENTRAL (4) Champions: Northwood Playoffs: Marlow, South Park, Chertsey, Walton & Hersham Relegation Playoffs: Guernsey, Thatcham Relegated: Bedfont Sports, Merstham
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH EAST (4) Champions: Chatham Playoffs: Ashford United, Ramsgate, Whitehawk, VCD Athletic Relegation Playoffs: Three Bridges, Sheppey Relegated: Corinthian, Faversham
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE EAST (4) Champions: Stockton Playoffs: Hebburn, Cleethorpes, Pontefract, Worksop Relegation Playoffs: Lincoln United, Grimsby Borough Relegated: Shildon, Tadcaster
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE MIDLANDS (4) Champions: Halesowen Playoffs: Stamford, Boldmere St. Michaels, Sporting Khalsa, Spalding Relegation Playoffs: Daventry, St. Neots Relegated: Hinckley LR, Yaxley
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE WEST (4) Champions: Macclesfield Playoffs: Leek, Mossley, Workington, Clitheroe Relegation Playoffs: City of Liverpool, Colne Relegated: Ramsbottom, Widnes
SOUTHERN DIVISION ONE CENTRAL (4) Champions: Berkhamsted Playoffs: Ware, Didcot, Biggleswade, Kidlington Relegation Playoffs: Highworth, FC Romania Relegated: Thame, Barton Rovers
SOUTHERN DIVISION ONE SOUTH (4) Champions: Sholing Playoffs: Exmouth, Frome, Evesham, Paulton Relegation Playoffs: Bideford, Slimbridge Relegated: Larkhall, Lymington
COMBINED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: Burnham Playoffs: Ascot
COMBINED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: Badshot Lea Playoffs: Raynes Park Vale
EASTERN COUNTIES PREMIER (5) Champions: Thetford Playoffs: Hadleigh
ESSEX SENIOR LEAGUE (5) Champions: Enfield Playoffs: Clacton
HELLENIC PREMIER (5) Champions: Cribbs Playoffs: Malvern
MIDLAND PREMIER (5) Champions: Walsall Wood Playoffs: Darlaston
NORTH WEST COUNTIES PREMIER (5) Champions: Vauxhall Motors Playoffs: Wythenshawe Town
NORTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: North Ferriby Playoffs: Emley
NORTHERN LEAGUE DIVISION ONE (5) Champions: Bishop Auckland Playoffs: Whitley Bay
SOUTHERN COMBINATION PREMIER (5) Champions: Broadbridge Heath Playoffs: Newhaven
SOUTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: Erith & Belvedere Playoffs: Stansfeld
SPARTAN SOUTH MIDLANDS PREMIER (5) Champions: Crawley Green Playoffs: Stotfold
UNITED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: Loughborough Students Playoffs: Melton
UNITED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: Rugby Town Playoffs: Coventry Sphinx
WESSEX PREMIER (5) Champions: Bemerton Heath Playoffs: Portchester
WESTERN PREMIER (5) Champions: Bridgwater Playoffs: Saltash United
SCOTLAND
PREMIERSHIP Champions: Celtic Champions League: Rangers Europa League: Hibernian Conference League: Aberdeen, St. Mirren Relegation Playoff: Dundee United Relegated: Ross County
CHAMPIONSHIP Champions: Ayr Playoffs: Greenock Morton, Queen's Park, Inverness Relegation Playoff: Hamilton Relegated: Arbroath
LEAGUE ONE Champions: Dunfermline Playoffs: Edinburgh, Falkirk, Alloa Relegation Playoff: Clyde Relegated: Peterhead
LEAGUE TWO Champions: Stirling Playoffs: Dumbarton, East Fife, Stenhousemuir Relegation Playoff: Annan
HIGHLAND LEAGUE Champions: Buckie
LOWLAND LEAGUE Champions: Rangers B Pyramid Playoff: Civil Service Strollers
WALES
CYMRU PREMIER Champions: The New Saints Conference League: Connah's Quay European Playoffs: Bala, Caernarfon, Penybont, Cardiff Met, Flint Relegated: Newtown, Airbus UK
CYMRU NORTH Champions: Colwyn Bay
CYMRU SOUTH Champions: Barry
NORTHERN IRELAND
PREMIERSHIP Champions: Glentoran Conference League: Crusaders European Playoffs: Larne, Cliftonville, Coleraine, Linfield, Carrick Relegation Playoff: Dungannon Relegated: Portadown
CHAMPIONSHIP Champions: Loughgall Playoffs: Dundela, Annagh, Warrenpoint, Ballinamallard Relegation Playoff: HW Welders Relegated: Dergview
PREMIER INTERMEDIATE LEAGUE Champions: Bangor Playoff: Ballymacash
WOMEN'S
WOMEN'S SUPER LEAGUE Champions: Manchester United Champions League: Arsenal, Chelsea Relegated: Leicester
CHAMPIONSHIP Champions: Bristol City Relegated: Coventry United
NATIONAL LEAGUE NORTHERN PREMIER Champions: Wolves
NATIONAL LEAGUE SOUTHERN PREMIER Champions: Watford
|
|
|
Post by Panda on Nov 3, 2022 2:32:56 GMT 1
Leagues around Europe: Albania: Partizani Armenia: Urartu Austria: Salzburg Azerbaijan: Qarabag Belgium: Racing Genk Bosnia & Herzegovina: Zrinjski Bulgaria: CSKA Sofia Croatia: Dinamo Zagreb Cyprus: Pafos Czech Republic: Viktoria Plzen Denmark: Nordsjaelland France: Paris Saint-Germain Germany: Union Berlin Greece: Panathinaikos Hungary: Ferencvaros Israel: Maccabi Haifa Italy: Napoli Malta: Hamrun Spartans Moldova: Sheriff Tiraspol Montenegro: Buducnost Netherlands: Ajax North Macedonia: Struga Poland: Rakow Czestochowa Portugal: Benfica Romania: Farul Constanta Russia: Zenit St. Petersburg Serbia: Red Star Belgrade Slovakia: Slovan Bratislava Slovenia: Olimpija Ljubljana Spain: Real Madrid Switzerland: Young Boys Turkiye: Fenerbahce Ukraine: Dnipro-1
|
|
|
Post by Panda on Dec 29, 2022 1:20:54 GMT 1
ENGLAND
PREMIER LEAGUE Champions: Arsenal Champions League: Manchester City, Newcastle, Tottenham Europa League: Manchester United, Liverpool Conference League: Brighton Relegated: Wolves, Nottingham Forest, Southampton
CHAMPIONSHIP Champions: Burnley Promoted: Sheffield United Playoffs: Blackburn, Watford, Norwich, Millwall Relegated: Blackpool, Wigan, Huddersfield
LEAGUE ONE Champions: Plymouth Promoted: Ipswich Playoffs: Sheffield Wednesday, Barnsley, Bolton, Derby Relegated: MK Dons, Forest Green, Burton, Morecambe
LEAGUE TWO Champions: Leyton Orient Promoted: Stevenage, Northampton Playoffs: Carlisle, Swindon, Mansfield, Barrow Relegated: Rochdale, Gillingham
NATIONAL LEAGUE (Step 1) Champions: Notts County Playoffs: Wrexham, Chesterfield, Woking, Barnet, Southend, Solihull Moors Relegated: Gateshead, Oldham, Torquay, Scunthorpe
NATIONAL LEAGUE NORTH (2) Champions: Darlington Playoffs: Brackley, Scarborough, King's Lynn, Chester, Banbury, Fylde Relegated: Kettering, Farsley, Blyth, Telford
NATIONAL LEAGUE SOUTH (2) Champions: Dartford Playoffs: Ebbsfleet, Havant & Waterlooville, Chelmsford, St. Albans, Eastbourne, Oxford City Relegated: Cheshunt, Chippenham, Weymouth, Hungerford
ISTHMIAN LEAGUE PREMIER (3) Champions: Hornchurch Playoffs: Bishop's Stortford, Cray, Aveley, Potters Bar Relegated: Bowers & Pitsea, Corinthian-Casuals, Herne Bay, Brightlingsea
NORTHERN PREMIER LEAGUE PREMIER (3) Champions: South Shields Playoffs: Hyde, Gainsborough, Marine, Bamber Bridge Relegated: Nantwich, Stalybridge, Liversedge, Belper Town
SOUTHERN LEAGUE PREMIER CENTRAL (3) Champions: Tamworth Playoffs: Nuneaton, Leiston, Rushall, Coalville Relegated: Kings Langley, Stratford, Hednesford, Rushden & Diamonds
SOUTHERN LEAGUE PREMIER SOUTH (3) Champions: Weston-super-Mare Playoffs: Truro, Chesham, Poole, Bracknell Relegated: Hendon, Hartley Wintney, Plymouth Parkway, North Leigh
ISTHMIAN DIVISION ONE NORTH (4) Champions: Sudbury Playoffs: Hashtag United, Stowmarket, Lowestoft, Heybridge Relegation Playoffs: Maldon & Tiptree, Great Wakering Relegated: Gorleston, Coggeshall
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH CENTRAL (4) Champions: Northwood Playoffs: Walton & Hersham, Marlow, Basingstoke, South Park Relegation Playoffs: Sutton Common Rovers, Tooting & Mitcham Relegated: Guernsey, Merstham
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH EAST (4) Champions: Ramsgate Playoffs: Chatham, Ashford United, Beckenham, Cray Valley Relegation Playoffs: Lancing, Sittingbourne Relegated: Corinthian, Faversham
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE EAST (4) Champions: Worksop Playoffs: Stockton, Stocksbridge, Hebburn, Cleethorpes Relegation Playoffs: Grantham, Carlton Relegated: Shildon, Tadcaster
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE MIDLANDS (4) Champions: Halesowen Playoffs: Spalding, Stamford, Sporting Khalsa, Boldmere St. Michaels Relegation Playoffs: Gresley, Daventry Relegated: St. Neots, Yaxley
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE WEST (4) Champions: Macclesfield Playoffs: Leek, Workington, Runcorn Linnets, Mossley Relegation Playoffs: Hanley, Glossop Relegated: Ramsbottom, Widnes
SOUTHERN DIVISION ONE CENTRAL (4) Champions: Berkhamsted Playoffs: Biggleswade, Ware, Didcot, Dunstable Relegation Playoffs: Aylesbury, Highworth Relegated: Barton Rovers (Harlow Town resigned)
SOUTHERN DIVISION ONE SOUTH (4) Champions: Sholing Playoffs: Totton, Wimborne, Exmouth, Hamworthy United Relegation Playoffs: Bideford, Bristol Manor Farm Relegated: Lymington, Slimbridge
COMBINED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: Ascot Playoffs: Reading City
COMBINED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: Raynes Park Vale Playoffs: Abbey Rangers
EASTERN COUNTIES PREMIER (5) Champions: Thetford Playoffs: Harleston
ESSEX SENIOR LEAGUE (5) Champions: Enfield Playoffs: Clacton
HELLENIC PREMIER (5) Champions: Malvern Playoffs: Cribbs
MIDLAND PREMIER (5) Champions: Walsall Wood Playoffs: Shifnal
NORTH WEST COUNTIES PREMIER (5) Champions: Vauxhall Motors Playoffs: Wythenshawe Town
NORTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: North Ferriby Playoffs: Winterton
NORTHERN LEAGUE DIVISION ONE (5) Champions: Bishop Auckland Playoffs: Whitley Bay
SOUTHERN COMBINATION PREMIER (5) Champions: Crawley Down Gatwick Playoffs: Broadbridge Heath
SOUTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: Erith & Belvedere Playoffs: Rusthall
SPARTAN SOUTH MIDLANDS PREMIER (5) Champions: Crawley Green Playoffs: Stotfold
UNITED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: Loughborough Students Playoffs: Melton
UNITED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: Rugby Town Playoffs: Coventry Sphinx
WESSEX PREMIER (5) Champions: Portchester Playoffs: Horndean
WESTERN PREMIER (5) Champions: Saltash United Playoffs: Bridgwater
SCOTLAND
PREMIERSHIP Champions: Celtic Champions League: Rangers Europa League: Hearts Conference League: Aberdeen, St. Mirren Relegation Playoff: Dundee United Relegated: Ross County
CHAMPIONSHIP Champions: Dundee Playoffs: Queen's Park, Ayr, Greenock Morton Relegation Playoff: Arbroath Relegated: Hamilton
LEAGUE ONE Champions: Dunfermline Playoffs: Edinburgh, Falkirk, Airdrie Relegation Playoff: Clyde Relegated: Peterhead
LEAGUE TWO Champions: Dumbarton Playoffs: Stirling, Elgin, Annan Relegation Playoff: Albion Rovers
HIGHLAND LEAGUE Champions: Brechin
LOWLAND LEAGUE Champions: Rangers B Pyramid Playoff: Tranent Juniors
WALES
CYMRU PREMIER Champions: The New Saints Conference League: Connah's Quay European Playoffs: Cardiff Met, Bala, Newtown, Penybont, Haverfordwest Relegated: Aberystwyth, Airbus UK
CYMRU NORTH Champions: Colwyn Bay
CYMRU SOUTH Champions: Barry
NORTHERN IRELAND
PREMIERSHIP Champions: Larne Conference League: Linfield European Playoffs: Cliftonville, Crusaders, Coleraine, Glentoran, Glenavon Relegation Playoff: Dungannon Relegated: Portadown
CHAMPIONSHIP Champions: Loughgall Playoffs: Annagh, Dundela, Warrenpoint, Ards Relegation Playoff: Knockbreda Relegated: Dergview
PREMIER INTERMEDIATE LEAGUE Champions: Ballymacash Playoff: Bangor
WOMEN'S
WOMEN'S SUPER LEAGUE Champions: Chelsea Champions League: Arsenal, Manchester United Relegated: Leicester
CHAMPIONSHIP Champions: London City Lionesses Relegated: Coventry United
NATIONAL LEAGUE NORTHERN PREMIER Champions: Wolves
NATIONAL LEAGUE SOUTHERN PREMIER Champions: Oxford
|
|
|
Post by Panda on Dec 29, 2022 1:32:54 GMT 1
Leagues around Europe: Albania: Partizani Armenia: Urartu Austria: Salzburg Azerbaijan: Qarabag Belgium: Racing Genk Bosnia & Herzegovina: Zrinjski Bulgaria: CSKA Sofia Croatia: Dinamo Zagreb Cyprus: APOEL Czech Republic: Viktoria Plzen Denmark: Nordsjaelland France: Paris Saint-Germain Germany: Bayern Munich Greece: Panathinaikos Hungary: Ferencvaros Israel: Maccabi Haifa Italy: Napoli Malta: Hamrun Spartans Moldova: Sheriff Tiraspol Montenegro: Buducnost Netherlands: Feyenoord North Macedonia: Struga Poland: Rakow Czestochowa Portugal: Benfica Romania: Farul Constanta Russia: Zenit St. Petersburg Serbia: Red Star Belgrade Slovakia: Slovan Bratislava Slovenia: Olimpija Ljubljana Spain: Barcelona Switzerland: Young Boys Turkiye: Fenerbahce Ukraine: Dnipro-1
|
|
|
Post by Panda on Jan 31, 2023 0:53:46 GMT 1
ENGLAND
PREMIER LEAGUE Champions: Arsenal Champions League: Manchester City, Newcastle, Manchester United Europa League: Tottenham, Brighton Conference League: Fulham Relegated: AFC Bournemouth, Everton, Southampton
CHAMPIONSHIP Champions: Burnley Promoted: Sheffield United Playoffs: Middlesbrough, Watford, Blackburn, Norwich Relegated: Huddersfield, Blackpool, Wigan
LEAGUE ONE Champions: Plymouth Promoted: Sheffield Wednesday Playoffs: Ipswich, Derby, Bolton, Barnsley Relegated: Accrington, Burton, Cambridge United, Forest Green
LEAGUE TWO Champions: Leyton Orient Promoted: Stevenage, Northampton Playoffs: Carlisle, Salford, Swindon, Mansfield Relegated: Gillingham, Rochdale
NATIONAL LEAGUE (Step 1) Champions: Wrexham Playoffs: Notts County, Woking, Chesterfield, Barnet, Bromley, Dagenham & Redbridge Relegated: Gateshead, Torquay, Scunthorpe, Maidstone
NATIONAL LEAGUE NORTH (2) Champions: Fylde Playoffs: King's Lynn, Darlington, Brackley, Scarborough, Chester, Chorley Relegated: Kettering, Farsley, Blyth, Telford
NATIONAL LEAGUE SOUTH (2) Champions: Ebbsfleet Playoffs: Dartford, Havant & Waterlooville, Oxford City, Worthing, Chelmsford, St. Albans Relegated: Cheshunt, Concord Rangers, Weymouth, Hungerford
ISTHMIAN LEAGUE PREMIER (3) Champions: Enfield Town Playoffs: Aveley, Cray, Bishop's Stortford, Hornchurch Relegated: Bowers & Pitsea, Corinthian-Casuals, Brightlingsea, Herne Bay
NORTHERN PREMIER LEAGUE PREMIER (3) Champions: Hyde Playoffs: South Shields, Bamber Bridge, Warrington Town, Gainsborough Relegated: Whitby, Marske, Liversedge, Belper Town
SOUTHERN LEAGUE PREMIER CENTRAL (3) Champions: Tamworth Playoffs: Nuneaton, Leiston, Rushall, Coalville Relegated: Alvechurch, Stratford, Hednesford, Rushden & Diamonds
SOUTHERN LEAGUE PREMIER SOUTH (3) Champions: Weston-super-Mare Playoffs: Truro, Chesham, Met Police, Poole Relegated: Harrow, Plymouth Parkway, Hartley Wintney, North Leigh
ISTHMIAN DIVISION ONE NORTH (4) Champions: Sudbury Playoffs: Hashtag United, Lowestoft, Heybridge, Grays Relegation Playoffs: Hullbridge, Gorleston Relegated: Great Wakering, Coggeshall
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH CENTRAL (4) Champions: Basingstoke Playoffs: Walton & Hersham, Northwood, Marlow, Chertsey Relegation Playoffs: Guernsey, Sutton Common Rovers Relegated: Merstham, Tooting & Mitcham
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH EAST (4) Champions: Chatham Playoffs: Ramsgate, Beckenham, Cray Valley, Sheppey Relegation Playoffs: East Grinstead, Sittingbourne Relegated: Corinthian, Faversham
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE EAST (4) Champions: Worksop Playoffs: Stockton, Stocksbridge, Hebburn, Dunston Relegation Playoffs: Shildon, Grantham Relegated: Carlton, Tadcaster
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE MIDLANDS (4) Champions: Halesowen Playoffs: Spalding, Stamford, Sporting Khalsa, Boldmere St. Michaels Relegation Playoffs: Gresley, Daventry Relegated: St. Neots, Yaxley
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE WEST (4) Champions: Macclesfield Playoffs: Leek, Workington, Mossley, Runcorn Linnets Relegation Playoffs: Colne, Hanley Relegated: Ramsbottom, Widnes
SOUTHERN DIVISION ONE CENTRAL (4) Champions: Berkhamsted Playoffs: Biggleswade, Ware, Didcot, Cirencester Relegation Playoffs: Aylesbury, FC Romania Relegated: Barton Rovers (Harlow Town resigned)
SOUTHERN DIVISION ONE SOUTH (4) Champions: Sholing Playoffs: Totton, Hamworthy United, Wimborne, Exmouth Relegation Playoffs: Bideford, Bristol Manor Farm Relegated: Lymington, Slimbridge
COMBINED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: Ascot Playoffs: Reading City
COMBINED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: Abbey Rangers Playoffs: Raynes Park Vale
EASTERN COUNTIES PREMIER (5) Champions: Thetford Playoffs: Ipswich Wanderers
ESSEX SENIOR LEAGUE (5) Champions: Enfield Playoffs: Redbridge
HELLENIC PREMIER (5) Champions: Malvern Playoffs: Cribbs
MIDLAND PREMIER (5) Champions: Walsall Wood Playoffs: Racing Club Warwick
NORTH WEST COUNTIES PREMIER (5) Champions: Vauxhall Motors Playoffs: Wythenshawe Town
NORTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: North Ferriby Playoffs: Winterton
NORTHERN LEAGUE DIVISION ONE (5) Champions: Newton Aycliffe Playoffs: Bishop Auckland
SOUTHERN COMBINATION PREMIER (5) Champions: Crawley Down Gatwick Playoffs: Newhaven
SOUTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: Erith & Belvedere Playoffs: Rusthall
SPARTAN SOUTH MIDLANDS PREMIER (5) Champions: Stotfold Playoffs: Leighton
UNITED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: Loughborough Students Playoffs: Melton
UNITED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: Rugby Town Playoffs: Coventry Sphinx
WESSEX PREMIER (5) Champions: Portchester Playoffs: Stoneham
WESTERN PREMIER (5) Champions: Saltash United Playoffs: Bridgwater
SCOTLAND
PREMIERSHIP Champions: Celtic Champions League: Rangers Europa League: Hearts Conference League: Livingston, Hibernian Relegation Playoff: Ross County Relegated: Kilmarnock
CHAMPIONSHIP Champions: Queen's Park Playoffs: Ayr, Dundee, Partick Relegation Playoff: Arbroath Relegated: Hamilton
LEAGUE ONE Champions: Dunfermline Playoffs: Falkirk, Edinburgh, Airdrie Relegation Playoff: Clyde Relegated: Peterhead
LEAGUE TWO Champions: Dumbarton Playoffs: Stirling, Annan, Elgin Relegation Playoff: Bonnyrigg Rose
HIGHLAND LEAGUE Champions: Brechin
LOWLAND LEAGUE Champions: Tranent Juniors
WALES
CYMRU PREMIER Champions: The New Saints Conference League: Penybont European Playoffs: Connah's Quay, Cardiff Met, Bala, Newtown, Caernarfon Relegated: Aberystwyth, Airbus UK
CYMRU NORTH Champions: Colwyn Bay
CYMRU SOUTH Champions: Barry
NORTHERN IRELAND
PREMIERSHIP Champions: Cliftonville Conference League: Linfield European Playoffs: Larne, Coleraine, Crusaders, Glentoran, Ballymena Relegation Playoff: Dungannon Relegated: Portadown
CHAMPIONSHIP Champions: Annagh Playoffs: Loughgall, Warrenpoint, Dundela, Ards Relegation Playoff: Dergview Relegated: Newington
PREMIER INTERMEDIATE LEAGUE Champions: Ballymacash Playoff: Bangor
WOMEN'S
WOMEN'S SUPER LEAGUE Champions: Manchester United Champions League: Chelsea, Arsenal Relegated: Leicester
CHAMPIONSHIP Champions: London City Lionesses Relegated: Coventry United
NATIONAL LEAGUE NORTHERN PREMIER Champions: Nottingham Forest
NATIONAL LEAGUE SOUTHERN PREMIER Champions: Oxford
|
|
|
Post by Panda on Apr 25, 2023 0:30:36 GMT 1
Last update before the end of the season.
Things in bold have already been confirmed.
ENGLAND
PREMIER LEAGUE Champions: Arsenal Champions League: Manchester City, Newcastle, Manchester United Europa League: Tottenham, Aston Villa Conference League: Liverpool Relegated: Everton, Nottingham Forest, Southampton
CHAMPIONSHIP Champions: Burnley (P) Promoted: Sheffield United Playoffs: Luton, Middlesbrough, Coventry, Sunderland Relegated: Reading, Blackpool, Wigan
LEAGUE ONE Champions: Plymouth Promoted: Ipswich Playoffs: Sheffield Wednesday, Barnsley, Bolton, Derby Relegated: Morecambe, Cambridge United, Accrington, Forest Green
LEAGUE TWO Champions: Leyton Orient Promoted: Northampton, Stevenage Playoffs: Stockport, Carlisle, Salford, Bradford Relegated: Hartlepool, Rochdale
NATIONAL LEAGUE (Step 1) Champions: Wrexham Playoffs: Notts County, Chesterfield, Woking, Barnet, Bromley, Boreham Wood Relegated: Torquay, Yeovil, Scunthorpe, Maidstone
NATIONAL LEAGUE NORTH (2) Champions: King's Lynn Playoffs: Fylde, Chester, Alfreton, Brackley, Scarborough, Buxton Relegated: Blyth, Leamington, Bradford Park Avenue, Telford
NATIONAL LEAGUE SOUTH (2) Champions: Ebbsfleet Playoffs: Dartford, Oxford City, Chelmsford, Braintree, St. Albans, Worthing Relegated: Cheshunt, Concord Rangers, Weymouth, Hungerford
ISTHMIAN LEAGUE PREMIER (3) Champions: Bishop's Stortford Playoffs: Hornchurch, Canvey Island, Aveley, Cray Relegated: Bowers & Pitsea, Herne Bay, Corinthian-Casuals, Brightlingsea
NORTHERN PREMIER LEAGUE PREMIER (3) Champions: South Shields Playoffs: Warrington Town, Bamber Bridge, Gainsborough, Matlock Relegated: Nantwich, Stalybridge, Liversedge, Belper Town
SOUTHERN LEAGUE PREMIER CENTRAL (3) Champions: Tamworth Playoffs: Coalville, Leiston, Nuneaton, Rushall Relegated: Kings Langley, Hednesford, Rushden & Diamonds, Bedford Town
SOUTHERN LEAGUE PREMIER SOUTH (3) Champions: Weston-super-Mare Playoffs: Bracknell, Truro, Poole, Chesham Relegated: Harrow, North Leigh, Yate, Hartley Wintney
ISTHMIAN DIVISION ONE NORTH (4) Champions: Hashtag United Playoffs: Sudbury, Lowestoft, Heybridge, Grays Relegation Playoffs: Coggeshall, Great Wakering Relegated: Tilbury, Hullbridge
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH CENTRAL (4) Champions: Basingstoke Playoffs: Walton & Hersham, Marlow, Hanworth Villa, Northwood Relegation Playoffs: Sutton Common Rovers, Merstham Relegated: Bedfont Sports, Tooting & Mitcham
ISTHMIAN DIVISION ONE SOUTH EAST (4) Champions: Chatham Playoffs: Ramsgate, Whitehawk, Beckenham, Hythe Relegation Playoffs: VCD Athletic, Haywards Heath Relegated: Faversham, Corinthian
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE EAST (4) Champions: Worksop Playoffs: Stockton, Hebburn, Long Eaton, Stocksbridge Relegation Playoffs: Carlton, Lincoln United Relegated: Shildon, Tadcaster
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE MIDLANDS (4) Champions: Stamford Playoffs: Halesowen, Spalding, Sporting Khalsa, Coleshill Relegation Playoffs: Dereham, St. Neots Relegated: Daventry, Yaxley
NORTHERN PREMIER DIVISION ONE WEST (4) Champions: Macclesfield Playoffs: Leek, Workington, Clitheroe, Runcorn Linnets Relegation Playoffs: Widnes, Glossop Relegated: Colne, Ramsbottom
SOUTHERN DIVISION ONE CENTRAL (4) Champions: Berkhamsted Playoffs: Biggleswade, Didcot, Walthamstow, Ware Relegation Playoffs: Highworth, Barton Rovers Relegated: FC Romania (Harlow Town resigned)
SOUTHERN DIVISION ONE SOUTH (4) Champions: Totton Playoffs: Sholing, Hamworthy United, Evesham, Wimborne Relegation Playoffs: Bideford, Bristol Manor Farm Relegated: Cinderford, Slimbridge
COMBINED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: Ascot Playoffs: Egham
COMBINED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: Raynes Park Vale Playoffs: Badshot Lea
EASTERN COUNTIES PREMIER (5) Champions: Ipswich Wanderers Playoffs: Thetford
ESSEX SENIOR LEAGUE (5) Champions: Enfield Playoffs: Redbridge
HELLENIC PREMIER (5) Champions: Cribbs Playoffs: Malvern
MIDLAND PREMIER (5) Champions: Walsall Wood Playoffs: Lye Town
NORTH WEST COUNTIES PREMIER (5) Champions: Vauxhall Motors Playoffs: Avro
NORTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: North Ferriby Playoffs: Winterton
NORTHERN LEAGUE DIVISION ONE (5) Champions: Newton Aycliffe Playoffs: Ashington
SOUTHERN COMBINATION PREMIER (5) Champions: Broadbridge Heath Playoffs: Crawley Down Gatwick
SOUTHERN COUNTIES EAST PREMIER (5) Champions: Erith & Belvedere Playoffs: Phoenix Sports
SPARTAN SOUTH MIDLANDS PREMIER (5) Champions: Leighton Playoffs: Stotfold
UNITED COUNTIES PREMIER NORTH (5) Champions: Anstey Playoffs: Quorn
UNITED COUNTIES PREMIER SOUTH (5) Champions: Coventry Sphinx Playoffs: Rugby Town
WESSEX PREMIER (5) Champions: Horndean Playoffs: Portchester
WESTERN PREMIER (5) Champions: Mousehole Playoffs: Saltash United
SCOTLAND
PREMIERSHIP Champions: Celtic Champions League: Rangers Europa League: Aberdeen Conference League: Hearts, Hibernian Relegation Playoff: Kilmarnock Relegated: Ross County
CHAMPIONSHIP Champions: Dundee Playoffs: Queen's Park, Inverness, Partick Relegation Playoff: Hamilton Relegated: Cove
LEAGUE ONE Champions: Dunfermline Playoffs: Falkirk, Airdrie, Alloa Relegation Playoff: Clyde Relegated: Peterhead
LEAGUE TWO Champions: Stirling Playoffs: Dumbarton, Annan, East Fife Relegation Playoff: Albion Rovers
HIGHLAND LEAGUE Champions: Brechin
LOWLAND LEAGUE Champions: Spartans
WALES
CYMRU PREMIER Champions: The New Saints Conference League: Connah's Quay European Playoffs: Penybont, Cardiff Met, Bala, Newtown, Haverfordwest Relegated: Flint, Airbus UK
CYMRU NORTH Champions: Colwyn Bay
CYMRU SOUTH Champions: Barry
NORTHERN IRELAND
PREMIERSHIP Champions: Larne Conference League: Linfield European Playoffs: Glentoran, Cliftonville, Crusaders, Coleraine, Glenavon Relegation Playoff: Dungannon Relegated: Portadown
CHAMPIONSHIP Champions: Loughgall Playoffs: Warrenpoint, Annagh, Dundela, Ballyclare Relegation Playoff: Institute Relegated: Knockbreda
PREMIER INTERMEDIATE LEAGUE Champions: Bangor Playoff: Ballymacash
WOMEN'S
WOMEN'S SUPER LEAGUE Champions: Manchester United Champions League: Manchester City, Chelsea Relegated: Leicester
CHAMPIONSHIP Champions: Bristol City Relegated: Coventry United
NATIONAL LEAGUE NORTHERN PREMIER Champions: Nottingham Forest
NATIONAL LEAGUE SOUTHERN PREMIER Champions: Oxford
|
|
|
Post by o on Apr 25, 2023 10:55:12 GMT 1
Brechin v Spartans will be very interesting, see if the first ex league team can get back in the league?
Also, be lovely to see Mousehole win something, visited there and it's tiny, population of 700 apparently.
|
|
|
Post by Panda on Apr 27, 2023 21:22:34 GMT 1
A correction to the last update as there have been some changes at steps 4 and 5 based on ground grading.
At step 4, Skelmersdale United (NPL West), North Shields (NPL East) and Lymington Town (Southern Div 1 South) have all been demoted due to ground grading. As a result, Widnes, Carlton Town and Bideford, who were all due to play in playoff matches this weekend are repreived and remain at step 4. The top 3 runners-up at step 5, based on points-per-game, are now promoted rather than having to go through the playoffs. They are Bemerton Heath Harlequins, Badshot Lea and Rugby Town.
The other 13 inter-step playoffs are taking place.
Bristol Manor Farm v Saltash United Highworth Town v Malvern Town VCD Athletic v Phoenix Sports Sutton Common Rovers v Crawley Down Gatwick Merstham v Egham Town Haywards Heath Town v Redbridge Lincoln United v Avro Glossop North End v Ashington Dereham Town v Stotfold St. Neots Town v Lye Town Coggeshall Town v Winterton Rangers Great Wakering Rovers v Quorn Barton Rovers v Thetford Town
|
|
|
Post by Panda on Apr 29, 2023 21:56:36 GMT 1
Step 3 playoff finals: Isthmian: Hornchurch v Aveley (playing Monday) NPL: Warrington Town v Bamber Bridge (playing Monday) Southern Premier Central: Nuneaton Borough v Rushall Olympic (playing Monday) Southern Premier South: Bracknell Town v Truro City (playing Monday)
Step 4 playoff finals: Isthmian North - Sudbury 1-0 Heybridge Swifts (AET) Isthmian South Central - Walton & Hersham v Hanworth Villa (playing Sunday) Isthmian South East - Whitehawk 1-0 Hythe Town NPL East - Stockton Town 2-2 Long Eaton United (Long Eaton win 4-3 on pens) NPL Midlands - Halesowen Town 2-1 Spalding United (AET) NPL West - Workington 2-1 Runcorn Linnets (AET) Southern Div 1 Central - Didcot Town v Ware (playing Monday) Southern Div 1 South - Sholing v Hamworthy United (playing Monday)
Inter-step playoffs: Barton Rovers 2-0 Thetford Town Bristol Manor Farm 2-0 Saltash United Coggeshall Town 1-2 Winterton Rangers (Coggeshall relegated, Winterton promoted) Dereham Town 0-2 Stotfold (Dereham relegated, Stotfold promoted) Glossop North End 0-3 Ashington (Glossop relegated, Ashington promoted) Great Wakering Rovers 0-5 Quorn (Great Wakering relegated, Quorn promoted) Haywards Heath Town 2-3 Redbridge (Haywards Heath relegated, Redbridge promoted) Highworth Town 1-4 Malvern Town (Highworth relegated, Malvern promoted) Lincoln United 1-2 Avro (Lincoln United relegated, Avro promoted) Merstham 3-1 Egham Town St. Neots Town 1-6 Lye Town (St. Neots relegated, Lye promoted) Sutton Common Rovers 2-0 Crawley Down Gatwick VCD Athletic 0-1 Phoenix Sports (VCD relegated, Phoenix Sports promoted)
|
|
|
Post by suedehead on Apr 29, 2023 23:35:21 GMT 1
Congratulations to my nearest team, Whitehawk.
|
|
Paddy
Member
*Pick up a P..P...P.. Paddy*
Best newcomer 2009
Posts: 19,293
|
Post by Paddy on Apr 30, 2023 23:36:34 GMT 1
Saturday was a day of ups and downs. Ipswich promoted and Dereham relegated. Dereham will have less travelling now though which could be good. Rebuild with the new manager.
|
|
|
Post by Earl Purple on May 1, 2023 12:18:41 GMT 1
The scum would be in the playoffs with just 68 points so far because of all these bottlers around them. Unfortunately they'll probably scrape in and the rest of the lot in there will bottle it, like what happened in 2017, as well as 2013.
Come on Josh Friedman, bring us there.
|
|
|
Post by Panda on May 2, 2023 1:03:36 GMT 1
Step 3 playoff finals: Isthmian: Hornchurch 0-1 Aveley NPL: Warrington Town 1-0 Bamber Bridge Southern Premier Central: Nuneaton Borough 0-0 Rushall Olympic (Rushall win 5-3 on pens) Southern Premier South: Bracknell Town 2-3 Truro City
Step 6 playoff finals: Combined Counties Div 1: Berks County or Langley v London Samurai Rovers or Rayners Lane (final on Monday) Eastern Counties Div 1 North: Downham Town 4-0 Harwich & Parkeston Eastern Counties Div 1 South: Stanway Pegasus 2-2 Sporting Bengal United (Sporting Bengal win 4-2 on pens) Hellenic League Div 1: Hartpury University 2-2 Milton United (Milton win 4-1 on pens) Midland League Div 1: Ashby Ivanhoe or OJM Black Country v Droitwich Spa (date TBC) North West Counties Div 1 North: Chadderton 1-1 FC St. Helens (Chadderton win 6-5 on pens) North West Counties Div 1 South: Sandbach United 1-3 Cheadle Town Northern Counties East Div 1: Rossington Main 3-1 Horbury Town Northern League Div 2: Billingham Town 2-2 Birtley Town (Birtley win 5-4 on pens) Southern Combination Div 1: Epsom & Ewell v Wick (final on Saturday) Southern Counties East Div 1: Lydd Town 1-1 Tooting Bec (Lydd win 5-4 on pens) Spartan South Midlands Div 1: Northampton ON Chenecks 0-2 Rugby Borough United Counties Div 1: Birstall United 1-1 Hucknall Town (Hucknall win 5-3 on pens) Wessex League Div 1: New Milton Town 1-1 Petersfield Town (Petersfield win 4-2 on pens) Western League Div 1: Oldland Abbotonians 2-1 Shirehampton
|
|
|
Post by Earl Purple on May 2, 2023 10:53:16 GMT 1
Blackburn 1-1 Luton means if Blackburn win at Millwall and neither Sunderland nor West Brom win, Blackburn will take the last playoff place, with just 68 points and a negative goal-difference.
|
|
|
Post by Earl Purple on May 4, 2023 8:44:34 GMT 1
So as Bradford City managed to bottle again and concede a last minute goal, they are not yet safely inside the playoffs and if they lose at home to Leyton Orient on the final game and Mansfield win at Colchester, Mansfield will get into the playoffs.
They did beat Northampton though at the weekend which means that team isn't safely promoted yet but at least it's totally in their own hands this year going into the final game.
Stockport have a better goal difference and a seemingly easy last home game against Hartlepool, so Northampton have to win away at Tranmere to be certain of promotion.
Stevenage are promoted - we beat them in the League Cup but lost to Stockport in the FA Cup. If we are playing them away next season it's fairly easy for me to get to. We also have Leyton Orient in our league for a proper derby.
|
|